A zöldtrágyanövények fokozott kedveltsége összefügg azzal, hogy felhasználásuk támogatott: az EFA-területek megvalósításában meghatározó ökológiai jelentőségű másodvetésekre, illetve az AKG-ban előírt zöldtrágyanövények vetésére, zöldugar fenntartására. A zöldtrágyakeverékek szerepe azonban messze túlmutat a támogatási feltételek „kipipálásán”. Alapvető feladatuk a talajállapot megőrzése/javítása, a tápanyagok feltáródásának, megőrzésének elősegítése.
Hatásuk a talajra
A megfelelően összeállított zöldtrágyakeverékek - néhány termesztési alapszabály betartásával - sokrétű szolgálatot tehetnek a gazdálkodóknak. Melyek ezek?
- A talajt takarással védik a szél-, vízerózió és az intenzív csapadék szerkezetromboló hatásával szemben, jelentősen csökkentik a tápanyagok kimosódását, télen pedig a talajt a kifagyó fajok elhalt maradványai mulcsként fedik.
- A többféle növényfajból álló keverékek gyökérzete széles rétegben átszövi a talajt, az erőteljes és mélyre hatoló gyökérzetű fajok lazítják is azt.
- A talajszerkezetre gyakorolt hatással a többletvíz elvezetése hatékonyabb, a vízmegtartó képesség javulása pedig a száraz periódusokban hálálja meg magát.
- A keverékeket alkotó növényfajok feltárják a különféle tápelemeket, azokat a mélyebb rétegekből „visszahozzák” a következő kultúrnövény gyökérzónájába.
- Növelik a talaj szervesanyag-tartalmát, a gyökérzetet kolonizáló mikroszervezetek révén gazdagítják a talajéletet, árnyékoló hatásukkal, a gyökérzet által kiválasztott anyagokkal segítik működését. Az elhaló gyökérzet táplálékot biztosít a talajmikrobák számá-ra, hozzájárulva azok túléléséhez, a megfelelő csíraszám fenntartásához is.
- A gazdagabb talajélet a talajban túlélő kórokozók gyérítésében is szerepet játszik, de az egyes növényeknek közvetlen gyérítő hatásuk is lehet különféle károsítókra, mint például a facéliának a fonálféregfajokra.
- A hosszan virágzó keverékek hasznos élő szervezetek (például beporzó rovarok) számára nyújtanak élő- és táplálkozóhelyet.
- A keverékekben szereplő pillangós fajok a talaj nitrogénkészletét gazdagítják.
Felhasználásuk
A zöldtrágyakeverékek megválasztásakor és a technológia kialakításakor az alapvető céloknak (másodvetésű zöldtrágyakeverék, többéves zöldugar, méhlegelő) és a körülményeknek megfelelően kell dönteni. Köztesnövényként alkalmazott keverékeknél vegyük figyelembe a következőket.
- A másodvetésnek 60 napig a táblán kell maradnia, de nem gátolhatja az utána következő kultúra elvetését. Más vetésidő, illetve fajösszetétel ajánlott a következő főnövény őszi vagy tavaszi vetése esetén.
- A vetésidőhöz kell illeszkednie a másodvetésű fajok kelési tulajdonságainak, fejlődési erélyének.
- A keverékben szereplő fajok megválasztásánál arra is ügyelni kell, hogy sem a megelőző, sem a következő kultúrával ne legyenek közös betegsé-geik, kártevőik, mert akkor azok túlélését, felszaporodását segíthetik.
Zöldtrágyakeverékek minden célra
A zöldítés és az AKG előírásainak is megfelelő vetőmagkeverékek sorát kínálja a Lajtamag Kft. A közel 30 éves családi vállalkozás a környezettudatos mezőgazdaság elkötelezett híve, évtizedek alatt kialakult tapasztalattal rendelkezik a zöldtrágyanövények termesztésében, vetőmagok előállításában, feldolgozásában. Ennek eredményeként generációk szakismerete épült egymásra, és ezért is egyedülálló, amit a Lajtamag kínál: több évtizedes kutatáson és fejlesztésen alapuló, folyamatos innováció a zöldítés terén is.
És hogy miért ajánljuk a Lajtamag Kft. keverékeit? Mert egyet jelentenek a generációk tapasztalatára épülő innovatív, mégis megbízható, magas minőséggel. A Lajtamag professzionális országos szaktanácsadó hálózata segíti a gazdákat a keverékek kiválasztása mellett a legoptimálisabb technológiák összeállításában, figyelembe véve a speciális termőhelyek és időjárási körülmények igényeit.
A Lajtamag Kft. zöldtrágyanövényekből saját nemesítésű, elismert fajtákkal is rendelkezik. A cég kínálatában a termesztési tapasztalatoknak, a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően ökológiai másodvetésekhez, zöldugar és méhlegelők létesítéséhez alkalmas keverékek is rendelkezésre állnak. A különböző keverékek összetétele lehetővé teszi, hogy minden elő- és utóveteményhez megtaláljuk a megfelelőt, és az a talaj védelmét, a talajállapot javítását a legjobban szolgálhassa, illetve megfeleljen egy-egy gazdaság specifikus elvárásainak.
A Lajtamag korai (tavaszi, nyár eleji) vetéshez javasolt keverékei a Zöld víz és Egyéves méhlegelő, késői vetéshez ajánlott a Zöldítő páros, Takarékos Zöld. Mindkét vetési időpontra alkalmas a Zöld trió és a Zümmögő zöld keverék.
- Zöldugarkeverékek a Takarékos zöldugar, a Zöldugar 2 és a Többéves méhlegelő.
- Ültetvények sorköztakarására használ-ható a Szőlőfitt, Zöldtakaró 1 és Zöldtakaró 2.
- Vadgazdálkodók figyelmébe ajánljuk a Vadlegelő keveréket és az Apróvadas keveréket.
Az egyes keverékek pontos összetételéről, optimális felhasználásáról, a hektáronként elvetendő mennyiségekről részletes információk találhatók a Lajtamag Kft. honlapján.
Forrás: Agrárunió