AKG-kompatibilis megoldások a fenntartható mezőgazdaságért
A Lajtamag Kft. immár több mint három évtizede szívvel-lélekkel dolgozik a vetőmagtermesztés, feldolgozás és forgalmazás területén. E nemes küldetés részeként saját előállításunkban olyan jelentős, nagy felületen termesztett kultúrnövények is helyet kapnak, mint a gabonafélék vagy a szója. Ami azonban igazán különlegessé tesz bennünket, az az alternatív növények, az „aprómagok” iránti mély elkötelezettség és szaktudás, amelyet a hazai piacon szinte egyedülálló tapasztalattal képviselünk. Ez az elhivatottság családi tulajdonú vállalatunk büszkesége, öröksége, amely generációról generációra öröklődik és biztosítja számunkra a folyamatos fejlődést, valamint a magyar mezőgazdasági tradíciók megőrzését.
Célunk, hogy termékeinkkel támogatást nyújtsunk a gazdáknak. Széles választékunkban szálas pillangós növényfajok, zöldtrágya keverékek és ugarkeverékek is helyet kaptak, melyek támogatják a talajvédelmi és környezetmegőrzési célokat. Ezek a növények nem csupán a talaj termékenységét javítják, hanem fontos szerepük van a fenntartható földművelésben is, csökkentve az inputanyagok, például a műtrágyák és egyéb anyagok felhasználását. Rendszerszinten, vetésforgóba illesztve gazdasági előnyöket nyújtanak, hosszú távon növelve a mezőgazdasági termelés hatékonyságát.
Lévén vetőmagtermesztők, tehát gazdálkodók is vagyunk, a gazdasági racionalitást alkalmazzuk, ezt képviseljük. A támogatási formákba történő bekapcsolódást, a vállalásainkat is ez határozza meg. Racionálisan nagyszerűen elhelyezhetők, a gazdaság egészébe integrálhatók a termelési-támogatási-környezetvédelmi szempontok. Pl. magas termőképességű, nagy területű táblát nem célszerű felszabdalni, ezáltal növelni akár az üzemórák számát, hiszen ez sem környezetvédelmi, sem gazdasági oldalról nem racionális. A szegély létrehozása már más kérdés, főleg, ha az egyébként is túlművelt, túltaposott területeket fed le, hiszen pl. egy 400×500 m alapterületű táblán 6 m széles szegéllyel összesen 1 ha zöldugar alakítható ki, ami a tábla területének 5%-a, az átlagtermésből kalkulált hozamkiesés úgyis erősen túlbecsült.
Ugyanakkor előismeret, megfelelő gépesítés hiányában a talajmegújító szántó előíráscsoportba egy ilyen kiemelt jelentőségű táblát azonnal, minden fokozatosság (konvencionális művelést követően azonnal) és előkészítés nélkül bevonni sem gazdaságilag, sem a támogatásra alapozva, sem környezetvédelmi oldalról nem racionális vállalkozás.
Az általunk forgalmazott szálas pillangós-, zöldtrágya fajok-, keverékek és ugarkeverékek – a plusz források miatt – jelentős mértékben felhasználásra kerülnek valamely támogatási rendszer előírásai nyomán.
A fémzárolt vetőmagok alkalmazása az AKG-ban erősen alulértékelt, de nem szabad elfelejtenünk, hogy az integrált növényvédelmi szemléletnek is alapvető eleme a megfelelő fajta és a fémzárolt vetőmag használata. Így ez az elem több ponton kapcsolódik a támogatási-ellenőrzési rendszerhez.
A takarónövények és keverékek, zöldtrágyázásra alkalmas növényfajok, optimális időben és módon alkalmazva, bizonyítottan kedvezőbb talaj- és környezeti állapotot biztosítanak. Hosszú távon, vetésforgóba illesztve, az egyéb felhasznált inputanyagok, munkaműveletek csökkentésének lehetősége miatt, valamint a kedvező utóveteményhatásnak köszönhetően, gazdasági hasznuk is előtérbe kerülhet. Rövid távon, ezen technológiák elterjedését, megismerését a támogatási rendszerek tehetik lehetővé.
Zöldtrágya Növények – Vetőmag kínálatunk
Az AKG forrást jelent a „zöldítés” integrálásához. A szabály alapszintű követése azonban nem ad lehetőséget a technológia kibontakozásához, előnyeinek, hátrányainak megismeréséhez. Rendszerszinten célszerű gondolkoznunk, amely a folyamat teljes körű integrálását jelenti. Célok mentén (nitrogéngyűjtés, erózió mérséklés pl. nagyobb lejtőszög esetén, talajszerkezet hosszú távon kedvezőbbé tétele, szervesanyag tartalom növelése stb.), elő-utóveteményhez, gépparkhoz igazodva kell kezdenünk a tervezést. Ehhez újra kell értelmeznünk annak a növényborításnak a fogalmát, amely nem közvetlenül a termés értékesítésében jelent árbevételt, hanem a közvetett hatásai révén, vagy költségcsökkentéssel növeli az eredményt (kevesebb alapművelési munkaművelet, input anyag igény csökkentése (nitrogén), gyomelnyomás stb). Arról nem is beszélve, hogy a támogatási (szponzorációs) formák változása, vagy újak megjelenése, a szén-dioxiddal való piaci, szabályozási alapon történő gazdálkodás jelentősen alapoz a nem termelési célú növénykultúrákra. Ezt a hozzáállást és az ehhez tartozó technológiákat el lehet sajátítani.
Ehhez, vetőmag előállítóként és forgalmazóként biztosítjuk az ellenőrzött, tiszta, magas csírázóképességű, fémzárolt vetőmagot. Legyen szó akár zöldtrágya vagy szálas pillangós fajokról, keverékekről, zöldugarként, méhlegelőként felhasználható termékekről, forduljon hozzánk bizalommal!